Co robić, gdy instalacja wodna koroduje?
Część osób twierdzi, że starsze instalacje wodne, tworzone z elementów stalowych, były bardziej solidne, niż te współczesne, powstające z tworzyw sztucznych. Nie jest to jednak do końca prawdą. Prawidłowo wykonana instalacja i tak nie powinna być narażona na uszkodzenia mechaniczne, a tworzywu, w przeciwieństwie do stali, nie grozi postępująca z czasem korozja.
Dlaczego elementy instalacji wodnej korodują?
Chociaż najczęściej korodują stare, stalowe instalacje wodne, w których pojawienie się korozji było tylko kwestią czasu, zdarza się również, że problem zgłaszają właściciele instalacji ułożonej dosłownie kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej. Jak to możliwe? Czasami instalacja jest po prostu źle wykonana. Zdarza się, że wykonawca użyje elementów z niewspółpracujących ze sobą materiałów, np. złączek ocynkowanych z rurami miedzianymi. Dochodzi wtedy do szybko postępującej korozji elektrochemicznej wynikającej z różnicy potencjałów obu metali. Przyczyną korodowania instalacji wodnej może być też jakość płynącej w niej wody. Jeśli tworzy ona osady lub jest wyjątkowo bogata w dwutlenek węgla, instalacja może szybko stracić wydajność, a w przypadku zastosowania w innej złączek mosiężnych – błyskawicznie korodować przez reakcje chemiczne powodujące powstawanie kwasu węglowego.
Wymiana instalacji wodnej
Gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki korodowania poszczególnych elementów, nie pozostaje nic innego jak wymiana instalacji wodnej. Pogłębiająca się korozja sprawi, że woda nie będzie nadawała się do spożycia i a instalacja straci szczelność i dojdzie do zalania domu. Wymianę instalacji należy zlecić fachowcom, którzy wykonają pracę zgodnie z najnowocześniejszymi standardami i używając odpowiednich materiałów.